منظر (لنداسکیپ)

تاریخ باغسازی؛ ریشه‌ها و خاستگاه‌ها

1,250,000ریال

موجود در انبار

موضوع اصلی: تاریخ باغسازی / Garden Design History
ایده‌های نخستین در طراحی باغ و خاستگاه‌های اولیۀ آن موضوع اصلی مجموعه نوشته‌هایی است که در این کتاب گردآمده‌اند. بارقه‌های آغازین باغسازی در بین‌النهرین از لابه‌لای کتیبه‌ها، مطالعۀ اشیاء تاریخی و بررسی شواهد باستان‌شناسی خود را آشکار می‌کنند. بخش مهمی از این کتاب مبتنی‌بر همین ساختار چندسرشتیِ استفاده از منابع و پیوند میان کارکرد و معنا به‌پیش می‌رود. نماد و نمادپردازی در باغسازی مصر باستان بخش دیگری از این کتاب است و در آن گونه‌شناسی باغ‌ها بر اساس پیوندهای آیینی و اسطوره‌ای واکاوی شده‌اند. همچنین با نگاهی بر آثار ادبی موجود و اندک شواهد عینی برجای‌مانده از روزگار یونان باستان، ایده‌های تازه‌ای از خلق باغ و مبلمان‌های آن نشان داده شده است.
بخش مهمی از میراث باغسازی رُمیان مدیون یافته‌هایی است که از شهر تاریخی پُمپِی به‌دست‌آمده است؛ در این کتاب مجموعه‌ای از مهم‌ترین یافته‌های تاریخی از باغسازی رمیان در این شهر عرضه‌ شده است. درنهایت ارمغان‌های هخامنشیان به جهان باغسازی معرفی می‌‌شوند؛ مفهوم هارمونی به‌مثابۀ ریشۀ نظم هندسی در کرت‌بندی‌ها و آبگذرهای سنگی به‌ویژه در پاسارگاد موضوع بخش‌های پایانی کتاب هستند. در انتها نیز به یمن نقشی از یک کوشک ایرانی بر ظرفی ساسانی، کاخ باغ ساسانی کاویده شده و تأثر دو تمدن هخامنشی و ساسانی تا دوران اسلامی به‌اختصار شرح داده شده است.
در نهایت باید گفت که این کتاب شماری از مهم‌ترین تحولات تاریخ باغسازی از حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد تا بخشی از دوران باستان متأخر را به‌اختصار بیان می‌کند. کتاب روایتی تاریخی از ایده‌هایی کلیدی دارد که در جغرافیای تمدن‌های بزرگ شناخته‌شده، ظاهرشده‌اند و تأثیر آن‌ها را می‌توان در الگوهای باغسازی معاصر نیز به نحوی جستجو کرد.

برای مطالعه قسمتی از کتاب روی تصویر زیر کلیک کنید:

توضیحات تکمیلی

وزن 275 g
نویسنده:

قطع:

تعداد صفحه:

نوع صحافی/جلد:

تاریخ نشر:

نوبت چاپ:

سال چاپ:

ناشر:

شابک:

دیدگاهها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین نفری باشید که دیدگاهی را ارسال می کنید برای “تاریخ باغسازی؛ ریشه‌ها و خاستگاه‌ها”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *